« Svibanj 2024 »

PREDAVANJE O ZANIMANJIMA U POMORSTVU
Autor: Kristina Dujmović, 19. 4. 2024.

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Novoj Gradiški, u petak 19. travnja 2024., u našoj je školi predavanje o zanimanjima u pomorstvu održao Josip Karakašić, kapetan duge plovidbe.  Nakon uvoda profesorice Vjekoslave Bagarić, predsjednice Ogranka Matice hrvatske, gospodin Karakašić, rodom iz Bodovaljaca, predstavio je učenicima put svog školovanja i studiranje na Pomorskom fakultetu u Splitu. Zatim je govorio o svom radu na prekooceanskim brodovima, ponajprije teretnim brodovima koji prevoze ukapljeni plin. Učenike je upoznao s različitim vrstama brodova koji se danas koriste u pomorskom prometu te hijerarhijom časnika na brodu i poslovima koje oni obavljaju.  Naveo je prednosti posla na brodovima, od dobre zarade, putovanja u različite zemlje širom svijeta, ali i neke lošije strane ovog zanimanja, kao što je odvojenost od obitelji ili pak nevrijeme na moru. Učenici su saznali koje sve smjerove mogu upisati na pomorskim fakultetima u Rijeci, Zadru, Splitu i Dubrovniku. Pogledali su video prilog u kojem su vidjeli kako izgleda školovanje na pomorskom fakultetu uz mnoštvo različitih simulatora. Važna je informacija da nakon treće godine studija, studenti dobivaju sve potrebne dozvole kako bi mogli započeti svoju karijeru na brodu. Detaljnije ih je kapetan Karakašić informirao o mogućnostima studiranja na Pomorskom fakultetu u Dubrovniku, a učenici su dobili i informaciju o različitim stipendijama i smještaju u dubrovačkom studentskom domu. Hvala kapetanu Karkašiću na izvrsnom predavanju. Mirno more!