Mr.sc. Željko Ulip održao je u četvrtak, 26. veljače 2025., predavanje na stručnom aktivu naše škole o CroCubu, prvom hrvatskom satelitu. Predavanje je organizirano u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Nova Gradiška.
Gospodin Ulip, inače i nekadašnji učenik naše škole, sudionik je projekta izrade i lansiranja prvog hrvatskog satelita, na što možemo biti jako ponosni. Kako je sam predavač rekao „ova škola odškolovala je učenika čije se ime nalazi na satelitu“.
Gospodin Ulip u svom je predavanju naveo sve podatke o projektu, od ideje, izrade satelita, njegovog lansiranja u orbitu te prikupljanja podataka sa satelita. CroCube je satelit dimenzija 10cmx10cmx10cm i teži nešto više od 1kg, nalazi se na visini od 510km i putuje ekvatorijalnom orbitom. Izrada satelita bila je zahtjevna jer je sve moralo stati u zadane dimenzije i sve se moralo odraditi u „čistoj sobi“ Instituta za fiziku, kako ne bi došlo do bioloških onečišćenja. Osim opreme koja se morala ugraditi, zanimljivost je da je u satelit ugrađen i čep Ožujskog piva, jer je Zagrebačka pivovara sponzor projekta, ali i komadić Hrašćinskog meteorita. U satelitu se nalazi i memorijska kartica na kojoj su pohranjeni dječji crteži i radovi o CroCubu, himna projekta Svemir ima novi pozivni skupine „Chui“ . A posebnost je i da su prvi izvještaji s našeg satelita sadržavali i bezvremenske stihove našeg pjesnika A.B.Šimića „Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda“.
CroCube predstavljen je javnosti 10. studenog 2023. godine, a uspješno je lansiran 21. prosinca 2024. godine raketom Falcon 9 iz Kalifornije. Nakon što je pušten u orbitu, prve signale s CroCuba čuo je radioamater iz Južnoafričke Republike koji je poslao podatke u Hrvatsku, što je bio dokaz da satelit funkcionira.
CroCube satelit možemo pratiti na besplatnoj mobilnoj aplikaciji CroCube. Na njoj možemo vidjeti gdje se nalazi trenutno satelit, kada će preletjeti iznad našeg grada i druge podatke. Na aplikaciji se nalaze i fotografije koje je snimio CroCube, različite vijesti, a u dijelu Edukacija navedeno je kako se može uspostaviti kontakt sa satelitom, kako ga pratiti i koristiti za komunikaciju.