2024-03-21 22:50:50

Dan osoba s Downovim sindromom u ETEŠ-u

U našoj smo školi 21. ožujka obilježili Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Nosili smo šarene čarape kako bi progovorili o problemima osoba s Downovim sindromom te im pružili podršku. Učenici i nastavnici mogli su se fotografirati u prigodnom okviru za slikanje te sudjelovati u zajedničkom fotografiranju šarenih čarapa. 
Učenici 1.k (razrednik Bruno Bušić), 1.f (razrednik Ivan Lozinjak) i 3.k razreda (razrednica Ivana Špoljarić) u školskoj su knjižnici sudjelovali na radionicama u kojima su saznali osnovne informacije o Downovom sindromu te izradili materijale za pano u holu škole i okvir za fotografiranje.
Datum 21.3. simbolizira trisomiju (T21), tj. višak genetskog materijala na 21. kromosomu. Umjesto dva, 21. par ima 3 kromosoma. Upravo ovaj poremećaj uzrokuje Downov sindrom.
Downov sindrom nazvan je po Johnu Langdonu Downu, koji je na svom djetetu opisao simptome još davne 1866. godine. Sindrom Down pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života. Kod osoba sa sindromom Down postoji veći rizik od urođenih bolesti ili kasnije pojave nekih bolesti, poput srčanih grešaka, bolesti štitnjače, problema sa sluhom i vidom ili probavnim sustavom, Alzheimerove bolesti, leukemije.
Djeca koja se rode s Downovim sindrom kasne u razvoju, no uz ranu intervenciju i liječenje, fizioterapiju i govornu terapiju. mogu bolje razviti svoje sposobnosti te ostvariti kvalitetniji život. Mogućnosti za osobe sa sindromom Down danas su daleko veće nego u prošlosti pa se sobe sa sindromom Down bave raznim aktivnostima, pohađaju školu, a neke su i zaposlene. Žive s obiteljima, ili s prijateljima, a neki i samostalno.
Tekst i fotografije: Kristina Dujmović, školska knjižničarka


Elektrotehnička škola Nova Gradiška