Vježbaonica HRVATSKOG ŠKOLSKOG SPORTSKOG SAVEZA (HŠSS)
Autor: Siniša Novaković, 3. 12. 2018.

Vježbaonica je program HRVATSKOG ŠKOLSKOG SPORTSKOG SAVEZA (HŠSS) koji se, u suradnji sa županijskim školskim sportskim savezima, provodi od listopada 2018. godine. Namijenjen je  svim učenicima srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

Program se provodi kao dio aktivnosti školskih sportskih društava, a voditelj u našoj školi je prof Aleksandar Jović  .

Kroz program Vježbaonica želimo učenicima naše škole  omogućiti stjecanje navika bavljenjem tjelesnom aktivnošću jer u današnje vrijeme ubrzanog života, pretjerane usmjerenosti čovjeka prema boljem životnom standardu te ubrzanog informatičkog razvoja, ljudi su sve neaktivniji, a najugroženija su djeca. U velikom broju slučajeva, sat tjelesnog odgoja u školama predstavlja jedinu tjelesnu aktivnost djece. Posljedice znaju biti pogubne, od pretilosti pa do raznoraznih bolesti u ranoj životnoj dobi. Najveći dio svog slobodnog vremena djeca provode na društvenim mrežama gdje im virtualne zvijezde postaju uzori, a igrališta su odavno zamijenili sjedenjem pred televizorom ili nekom sličnom aktivnost. Slobodno vrijeme kao jedna vrsta suodgajatelja djece mora biti pozitivno usmjereno jer postoji opasnost od neorganiziranog, suludo utrošenog vremena.

Ciljevi Vježbaonice

• poboljšanje zdravstvenog statusa učenika,
  • stvaranje zdravih životnih navika,
  • povećanje interesa za tjelesnom aktivnošću učenika,